top of page

Нормативні документи харчування учнів НВК та вихованців ДНЗ

Меню з харчування НВК

Меню-вимога

Щоденне меню

Для Вас, батьки!

«Каша! «Каша!» у раціон дошкільників

Каші є основним джерелом складних вуглеводів – крохмалю та клітковини. Вони повільно засвоюються в кишківнику, підтримуючи стійкий рівень енергії дитини. При цьому каші надовго втамовують голод та стимулюють роботу мозку.

  • Вівсяна. Вівсяну каша надзвичайно корисна для травної системи, відновлює слизову оболонку шлунка. Вівсяну кашу рекомендують дітям після операції, травм кісток та тривалих інфекційних захворювань, оскільки вона містить легкозасвоювані білки.

  • Гречана. Уживання гречаної каші завдяки значному вмісту в ній заліза стимулює виробленню в організмі еритроцитів, а отже – допомагає впоратися з анемією. Її рекомендують обов’язково включати до меню дошкільників із надмірною вагою та цукровим діабетом. До складу гречаною каші входить значна кількість незамінних амінокислот.

  • Манна. Манна каша сприяє виведенню організму дитини слизу який накопичується в носоглотці, легенях та шлунково-кишковому тракті. Манну кашу корисно вживати для зміцнення кісток.

  • Рисова. Рисова каша – потужний адсорбент. Потрапляючи в організм, вона вбирає всі шкідливі речовини. Корисно вживати цю кашу дітям із порушенням в роботі сечовидільної та серцево-судинної систем. Поліпшує роботу нервової системи та нормалізує сон.

  • Перлова. Перлова каша – є джерелом рослинного білка, який необхідний для росту. Каша є природним антибіотиком. Також корисна для травної системи дитини, зокрема запобігає закрепам. Перлова каша – це джерело лізину та фосфору для організму дитини. Лізин має противірусну дію.

  • Пшоняна. Пшоняна каша надзвичайно корисна для серця, адже містить велику кількість калію. Запобігає всмоктуванню зайвих жирів. Сприяє виведенню з організму дитини токсинів, солей важких металів, антибіотиків.

СЕЗОННЕ ХАРЧУВАННЯ. ХАРЧУВАННЯ ВЗИМКУ, НАВЕСНІ, ВЛІТКУ І ВОСЕНИ. МІЖСЕЗОННЕ ХАРЧУВАННЯ

 

Будь-який продукт в залежності від пори року може стимулювати роботу тих чи інших органів або гальмувати її. Тому в різні пори року слід харчуватися по-різному. Тільки в цьому випадку їжа буде приносити користь, а не шкоду, бути ліками, а не отрутою.  не на Розрізняють 5 сезонів зима, весна, літо, осінь і міжсезоння, тобто зовсім особливий час, перехідний період між зимою і весною, навесні і влітку, влітку і восени, восени і взимку. П’яти сезонах відповідають п’ять смаків.

Взимку найактивніше працюють нирки і пов’язана з ними сечостатева система. Основним смаком в цей період вважається солоний.

Навесні добре функціонують печінка і жовчний міхур, основний смак – кислий.

Літо – сезон активізації серця і тонкого кишечника. Головним у цей час року стає гіркий смак.

Восени основне навантаження лягає на легені і товсту кишку. У цей час рекомендується їсти продукти з гострим смаком.

У міжсезоння активізуються шлунок, підшлункова залоза і селезінка, отже, в цей час року найбільше корисні для організму продукти з солодким смаком.

Цитрусові в раціоні дошкільників

Вітамін С не виробляється організмом людини, тому має надходити до нього з їжею щодня. Найвідомішим джерелом цього вітаміну є цитрусові. Вони зберігають вітамін С протягом тривалого часу, хоча більшість фруктів втрачають його після одного-двох місяців зберігання. Оскільки сезон цитрусових вже в розпалі, рекомендуємо включити ці фрукти до раціону дошкільників.

Обираємо цитрусові

Пам’ятка для батьків

  • Купуйте лише непошкоджені фрукти. Цитрусові мають бути чистими без видимого бруду чи грунту, а також без сторонньої вологи на поверхні шкірки. Плоди із тріщинами, коричневим плямами, пліснявою, ушкоджені шкідниками, морожені є не придатними для вживання.

 

  • Принюхайтесь до фруктів. Їхній запах має бути приємно солодкуватим. Усі інші запахи свідчить про не правильне зберігання плодів.

 

  • Перевірте аби плоди були пружними. Свіжі стиглі цитрусові швидко повертають форму після надавлювання на них.

 

  • Купуючи цитрусові, звертайте особливу увагу на колір їхньої шкірки. У мандаринів вона має бути однорідного яскраво-помаранчевого кольору, з добре видимими порами, у апельсинів – насиченого помаранчевого кольору, без вм’ятин, у лимона яскраво-жовтого.

 

  • Зверніть увагу на форму мандарина, аби визначити, на скільки він солодкий. Якщо форма кругла – мандарин солодкий, а якщо навпаки, приплюснута – кислий. Окрім того, злегка стисніть шкіру мандарина: якщо він стиглий то з’являються крапельки соку.

 

  • Товщина шкіри на смак апельсинів не впливає. Утім плоди із товстою шкірю сухими, Якщо в апельсина є так званий пупок , то всередині плоду ще один маленький апельсин, а сам фрукт точно буде солодким і соковитим.

 

  • Відрізнити товстошкірий лимон від тонкошкірого легко: товстошкірі мають досить пухку шкірку, а тонкошкірі – гладку.

 

  • Не поспішайте споживати фрукти одразу після придбання, бо зовнішній вигляд може бути оманливим. Із метою збільшення строків їх зберігання плоди «купають» у розчині дифенілу – речовині із групи пестицидів. Саме з цієї причини перед вживанням цитрусові необхідно ошпарити окропом.

Здоровий спосіб життя

Харчоблок

bottom of page